epuap logo bip logo
Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r. 21 dzień roku, imieniny obchodzą: Krystiana, Józefa i Awit
Turystyka
 

Turystyka w Gminie Ożarowice

Produkty turystyczne

 1. Zabytkowy kościół św. Barbary w Ożarowicach
  W roku 1781 w Ożarowicach stanął skromny murowany kościółek, który konsekrowano dwa lata później. Najprawdopodobniej wzniesiony został w miejscu drewnianej XVII-wiecznej kaplicy, przeznaczonej do użytku dworu i służby dworskiej. Za jego budowniczego uważa się dziedzica Felicjana Bontaniego. Trudno jednak o dokumenty źródłowe, które jednoznacznie potwierdziłyby to powszechne przekonanie. Kościółek, wokół którego z czasem wyrosły potężne lipy, postawiono na częściowo sztucznie utworzonym pagórku, naprzeciw dworu. Patronka kościółka została św. Barbara. Z braku materiałów źródłowych trudno jednak stwierdzić, czy było tak od samego początku.
  Kościółek św. Barbary jest bardzo prosty w swym układzie przestrzennym, nie ma wyodrębnionego prezbiterium, a całość zamyka się w prostokącie. Bardziej plastycznie potraktowany został dwukondygnacyjny szczyt ujęty w spływy. Uwagę przykuwa ciekawa ambona z zapieckiem wkomponowanym w jedno z okien wschodniej ściany kościoła.
   
 2. Tereny rekreacyjne w Zendku – Przysiółek Strąków zlokalizowane w sąsiedztwie rzeki Brynica przeznaczone w MPZP pod zabudowę rekreacji indywidualnej o charakterze letniskowym w zieleni (symbol planu LM)

    

  Zendek to sołectwo o największym wskaźniku zalesienia w Gminie Ożarowice. Należący do niego Przysiółek Strąków przyciąga mnóstwo amatorów grzybobrania, a także osoby ceniące bliskość natury i ciszę nie tylko z gminy i jej okolic, ale również z miast Śląska i Zagłębia. Te piękne tereny leśne z bogatą fauną i florą skłoniły wielu turystów do osiedlania się na stałe, bądź budowy domków o charakterze letniskowym.
     
 3. Tereny rekreacyjne na granicy sołectwa Niezdara i Ossy przylegające do strefy zbiornika „Kozłowa Góra”
  Zbiornik Kozłowa Góra to  zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzeki Brynicy. Został wybudowany w latach 1933-1939, dla celów militarnych na terenach nieużytków dawnego pogranicza rosyjsko-pruskiego. Przylegające do niego tereny  sołectwa Ossy i Niezdara w większości przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową są bardzo atrakcyjne i przyciągają nowych mieszkańców. Woda, las, cisza, urocza fauna i flora przyciągają turystów i spełniaja funkcje rekreacyjne.
 4. Kaplica w Niezdarze, ul. Gen. Świerczewskiego św. Jana Nepomucena
  Usytuowana przy drodze krajowej nr 78. Została postawiona w miejsce XIX wiecznej kapliczki św. Jana Nepomucena, która stała tam do roku 1990, kiedy to zaistniała potrzeba przeniesienia jej w związku z przebudową drogi. Od roku 2005 stoi nowa kapliczka w której znajduje się figurka świętego, stara zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

   
 5. Zabytkowa kaplica w Celinach św. Antoniego
  Murowana kapliczka z XVII wieku wzniesiona na niewielkim pagórku w centrum sołectwa Celiny. Według miejscowej tradycji datowana na rok 1787. Legenda mówi, że kapliczka ma charakter pokutny i została zbudowana przez okrutnego ojca, który w przypływie gniewu zabił swoją córkę. Dziewczyna zakochała się w ubogim młodzieńcu i to wywołało niepohamowany gniew ojca, prawdopodobnie był nim sam dziedzic Ożarowic. Patronem kapliczki jest św. Antoni. W ostatnich latach kapliczka została odrestaurowana, a teren wokół niej zagospodarowany.
 6. Kościół w Tąpkowicach św. Jana Chrzciciela
  Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach została ustanowiona 4 sierpnia 1988 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Kononow.
  Do parafii należą miejscowości: Niezdara, Ossy, Tąpkowice
   
   
   
 7. Kościół Parafialny św. Krzyża w Ożarowicach
  Parafia pw. św. Barbary w Ożarowicach została ustanowiona 16 czerwca 1958 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.
  Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w istniejącej już w 1630 r. drewnianej kaplicy dworskiej pw. Znalezienia Krzyża Świętego. W 1781 r. została wybudowana nowa murowana kaplica fundacji Felicjana Bontaniego.
  Budowę kościoła rozpoczęto w 1991 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 25 października 1998 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.
 8. Kościół św. Stanisława BiM w Zendku
  Kościół zbudowany w latach 1919 - 1927 z ofiar mieszkańców Zendka. Murarzem i architektem w jednej osobie był niejaki Nowak z Sączowa. W tym czasie Zendek należał do parafii Sączów, a proboszczem był Ks. Stanisław Senko.
  W 1967 roku w Zendku utworzono Wikariat Terenowy, którego Administratorem J.E. ks. bp Stefan Bareła, ordynariusz diecezji częstochowskiej mianowała ks. Antoniego Śliwę. W dniu 20 stycznia 1969 ks.Biskup erygował parafię pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zendku, wyłączając ją z parafii Sączów. Proboszczem tejże parafii został ks. A.Śliwa. 
  W 1981 roku rozpoczęto remont kościoła. Wykonano nowe sklepienie kasetonowe, wymieniono pokrycie dachowe i zbudowano nowy chór. Wiosną 1983 roku rozpoczęły się prace przy rozbudowie kościoła, który został poświęcony przez biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej Ks. Bp Piotra Skuchę 26 lipca 1992 roku.
  W roku 2000 rozpoczęto budowę kaplicy na cmentarzu jako pomnik Roku Jubileuszowego.
  Do 2002 r. parafię kierował i dokonywał tych wszystkich dzieł pierwszy proboszcz Ks. Kan. Antoni Śliwa, który po 35 latach posługi w parafii przeszedł na emeryturę. Za cały trud, wszyscy parafianie i nowy Proboszcz, są Księdzu Kanonikowi bardzo wdzięczni.
 9. Kościół w Pyrzowicach pw. Nawiedzenia NMP
  Parafia pw. św. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach została ustanowiona 17 czerwca 2008 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB. Pierwszym proboszczem został ks. Leszek Kleszcz.

  Do parafii należą ulice: Kaczeńców, Krótka, Kolejowa, Nowowiejska, Piłsudskiego, Siedliska, Ułanów, Wolności
   
   
 10. Kapliczka pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach (# ul. Wolności i Piłsudskiego)

  Kapliczka z przełomu XIX i XX wieku. Murowana na planie kwadratu z czworoboczną wieżyczką i narożnikami frontalnymi zwieńczonymi sterczynami. Usytuowana przy skrzyżowaniu dróg ul. Wolności z ul. Piłsudskiego w miejscu istniejącego kiedyś krzyża. Przed wybudowaniem kościoła odprawiano w niej nabożeństwa majowe.

   
 11. Pomnik ofiar faszyzmu w Celinach
  W miejscowości Celiny przy ulicy Męczenników znajduje się Pomnik Ofiar Faszyzmu upamiętniający mord hitlerowski na mieszkańcach naszego regionu. Pomnik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domu państwa Dyszy, przy drodze krajowej nr 78 Tarnowskie Góry – Siewierz. W tym miejscu podczas okupacji hitlerowskiej w dniu 6 czerwca 1940 roku Niemcy rozstrzelali 29 mieszkańców okolicznych miast. W zeznaniach świadków egzekucji pojawia się liczba 32 ofiar : 29 Polaków i trzech Żydów. Był to odzew zemsty niemieckiego okupanta na Polakach za zabicie 1 Niemieckiego oficera, którym był komendant posterunku żandarmerii niemieckiej w Mierzęcicach. Pomnik wybudowano według projektu architekta Zdzisława Stanika. Prace budowlane trwały od 1968 roku do 1970. Pomnik jest usytuowany w miejscu, gdzie dokonano hitlerowskiego mordu. Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy Pomniku w Celinach odbyła się w dniu 6 września 1970 roku.
   
 12. Port Lotniczy Pyrzowice - Katowice Airport
  W Pyrzowicach jednym z sołectw Gminy Ożarowice, ok. 30 km od Katowic znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. MPL Katowice, jest regionalnym portem lotniczym całego województwa śląskiego. Pod względem liczby odprawianych pasażerów jest to trzeci polski port lotniczy, natomiast pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na czwartym miejscu. Port posiada dwa terminale pasażerskie o łącznej powierzchni 21300 m² i przepustowości ponad 3.6 mln pasażerów rocznie.
   
  W sezonie 2012 siatka połączeń regularnych z Katowice Airport obejmuje 31 tras do 13 europejskich państw. Najwięcej tras obsługuje Wizz Air (20), następnie Ryanair (5), PLL LOT (3), Lufthansa (2) i SAS (1). Siatka połączeń czarterowych to 43 trasy do 14 państw w Europie, Azji i Afryce.
  Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice cały czas się rozwija. W niedalekiej przyszłości planowana jest kolejna rozbudowa płyt postojowych, budowa trzeciego terminalu pasażerskiego oraz nowej drogi startowej.

 

Baza hotelowa i gastronomiczna

 1. Zajazd „Fakir” w Tąpkowicach (baza hotelowa i gastronomiczna)
  ul. Zwycięstwa 6
  42-624 Tąpkowice
  tel.(32)284 07 29
  e-mail: zajazd.fakir@vp.pl
  www.zajazd-fakir.com.pl
  Wirtualny spacer po zajeździe »
   
 2. Gościniec „Pama” w Celinach (baza hotelowa i gastronomiczna)
  Celiny, ul. Męczenników 25
  42-625 Ożarowice
  Tel. (32) 284-58-98
  e-mail: pamahotel@op.pl
  www.pamahotel.pl
   
 3. Hotel „De Silva” w Pyrzowicach (baza hotelowa i gastronomiczna)
  Pyrzowice, ul. Równoległa 2,
  42-625 Ożarowice
  tel.: +48 (32) 393-88-88
  fax: +48 (32) 393-88-01
  e-mail: katowice@desilva.pl
  www.desilva.pl
 4. Karczma „Dwa światy” w Tąpkowicach (baza gastronomiczna)

  ul. Zwycięstwa 3
  42-624 Tąpkowice
  tel. 501 975 795
  e-mail: alfar0@vp.pl
   
 5. Karczma „Rzym” w Tąpkowicach (baza gastronomiczna)
  ul. Zwycięstwa 11
  42-624 Tąpkowice
  tel. 600 327 660, 668 477 389
  fax: 032 382 68 50
  www.wojsmak.pl
   
 6. Agroturystyka „Noclegi Dora” w Pyrzowicach (baza hotelowa)
  Pyrzowice, ul. Wolności 74
  42-625 Ożarowice
  tel. 507 554 454
  e-mail: noclegi.dora@op.pl
  www.noclegipyrzowice.pl
 7. Zajazd „RELAX” w Ożarowicach (baza gastronomiczna)
  ul. Tarnogórska 32
  42-625 Ożarowice
  tel. 32 284-01-17
  e-mail: zajazdrelax1@poczta.onet.pl
  http://www.zajazdrelax.com.pl/
   
 8. Atmosfera w Pyrzowicach (baza gastronomiczna).
  Pyrzowice, ul. Piłsudskiego
  42-625 Ożarowice
  tel. 664903903
  e-mail:  restauracja@atmosfera.eu
  www.atmosfera.eu

prześlij drukuj

Gmina Ożarowice
Urząd Gminy Ożarowice
42-625 Ożarowice
ul. Dworcowa 15

Tel.: 32 285 72 22
Fax: 32 284 50 24