Pomniejszenie tekstu Powiększenie tekstu  
Wersja kontrastowa: A A A
Deklaracja dostępności Strona główna Home Ikona kontaktu Kontakt
epuap logo fb logo bip logo
Wtorek, 28 czerwca 2022 r. 179 dzień roku, imieniny obchodzą: Plutarch, Ekard i Jakert
Tablica aktualności

Kompostuj bioodpady i płać mniej za gospodarowanie odpadami

Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gminie Ożarowice wynosi 29 zł/os

Jeżeli nie kompostujesz bioodpadów, to od 01.08.2020 r. zapłacisz o 8 zł więcej, tj.33 zł/os

Zachęcamy  mieszkańców do ograniczenia oddawania odpadów biodegradowalnych i zakładania własnych przydomowych kompostowników. Kompostować możemy skoszoną trawę, chwasty pozbawione nasion, opadłe liście, rozdrobnione gałęzie, popiół z kominka i z grilla, obierki warzyw i owoców. Pożądane są fusy z kawy i herbaty (przywabiają do kompostu dżdżownice).

Przyłącz się do akcji JESTEM EKO – KOMPOSTUJĘ BIOODPADY!

Korzyści płynące z kompostowania bioodpadów:

1) Jestem EKO – żyję w równowadze z naturą i dbam o środowisko. Warto wprowadzić kilka prostych zasad w nasze życie, kilka zmian, które mogą sprawić, że nasza planeta będzie piękniejsza dla nas i przyszłych pokoleń.

2) Kompostuję bioodpady, które stają się źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach.

3) Nie płacę za innych – kompostuję bioodpady, dzięki czemu korzystam z ulgi za zagospodarowanie tych odpadów.

W przypadku kompostowania całości bioodpadów należy złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uwzględniającą ulgę za kompost.

W związku z informacjami otrzymanymi od spółki Remondis Tarnowskie Góry, która odbiera odpady komunalne od mieszkańców z terenu gminy Ożarowice przekazujemy, że obowiązuje zakaz wrzucania odpadów bio do brązowego worka w dodatkowych workach z tworzywa sztucznego.

Wszystkie bioodpady trafiają bezpośrednio do kompostowania i muszą zostać przerobione na kompost. Ten, naturalny proces przywracania materii organicznej środowisku, jest niemożliwy, gdy w worku na bio znajdzie się materia nieorganiczna albo organiczna niedozwolona z punktu widzenia procesów kompostowania w instalacjach., np. psie odchody albo plastikowe torebki. Dlatego do worka z bioodpadami wrzucamy same odpady, nie można ich wrzucać w dodatkowych woreczkach lub reklamówkach foliowych.

Przypominamy, że do bioodpadów zaliczamy: warzywne i owocowe obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, trawę, liście, gałęzie,  resztki jedzenia (bez mięsa, kości i tłuszczów).

Bioodpadami nie są: odchody zwierząt, kości, ziemia, kamienie, włosy, sierść.

       
   
 
     

powrót

Ikona drukowania drukuj

Gmina Ożarowice
Mały herb Ożarowic
Urząd Gminy Ożarowice
42-625 Ożarowice
ul. Dworcowa 15

Tel.: 32 285 72 22
Fax: 32 284 50 24