Pomniejszenie tekstu Powiększenie tekstu  
Wersja kontrastowa: A A A
Deklaracja dostępności Strona główna Home Ikona kontaktu Kontakt
UE logo epuap logo fb logo bip logo
Środa, 19 czerwca 2024 r. 171 dzień roku, imieniny obchodzą: Gerwazy, Odo i Protazy
Turystyka

Turystyka w Gminie Ożarowice

Produkty turystyczne

 1. Zabytkowy kościół św. Barbary w Ożarowicach
  Zabytkowy kościół św. Barbary w OżarowicachW roku 1781 w Ożarowicach stanął skromny murowany kościółek, który konsekrowano dwa lata później. Najprawdopodobniej wzniesiony został w miejscu drewnianej XVII-wiecznej kaplicy, przeznaczonej do użytku dworu i służby dworskiej. Za jego budowniczego uważa się dziedzica Felicjana Bontaniego. Trudno jednak o dokumenty źródłowe, które jednoznacznie potwierdziłyby to powszechne przekonanie. Kościółek, wokół którego z czasem wyrosły potężne lipy, postawiono na częściowo sztucznie utworzonym pagórku, naprzeciw dworu. Patronka kościółka została św. Barbara. Z braku materiałów źródłowych trudno jednak stwierdzić, czy było tak od samego początku.
  Kościółek św. Barbary jest bardzo prosty w swym układzie przestrzennym, nie ma wyodrębnionego prezbiterium, a całość zamyka się w prostokącie. Bardziej plastycznie potraktowany został dwukondygnacyjny szczyt ujęty w spływy. Uwagę przykuwa ciekawa ambona z zapieckiem wkomponowanym w jedno z okien wschodniej ściany kościoła.
   
 2. Tereny rekreacyjne w Zendku – Przysiółek Strąków zlokalizowane w sąsiedztwie rzeki Brynica przeznaczone w MPZP pod zabudowę rekreacji indywidualnej o charakterze letniskowym w zieleni (symbol planu LM)

  Tereny rekreacyjne w Zendku 1 Tereny rekreacyjne w Zendku 2 Tereny rekreacyjne w Zendku 3

  Zendek to sołectwo o największym wskaźniku zalesienia w Gminie Ożarowice. Należący do niego Przysiółek Strąków przyciąga mnóstwo amatorów grzybobrania, a także osoby ceniące bliskość natury i ciszę nie tylko z gminy i jej okolic, ale również z miast Śląska i Zagłębia. Te piękne tereny leśne z bogatą fauną i florą skłoniły wielu turystów do osiedlania się na stałe, bądź budowy domków o charakterze letniskowym.
     
 3. Tereny rekreacyjne na granicy sołectwa Niezdara i Ossy przylegające do strefy zbiornika „Kozłowa Góra”
  Tereny rekreacyjne na granicy sołectwa Niezdara i OssyZbiornik Kozłowa Góra to  zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzeki Brynicy. Został wybudowany w latach 1933-1939, dla celów militarnych na terenach nieużytków dawnego pogranicza rosyjsko-pruskiego. Przylegające do niego tereny  sołectwa Ossy i Niezdara w większości przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową są bardzo atrakcyjne i przyciągają nowych mieszkańców. Woda, las, cisza, urocza fauna i flora przyciągają turystów i spełniaja funkcje rekreacyjne.
 4. Kaplica w Niezdarze, ul. Gen. Świerczewskiego św. Jana Nepomucena
  Kaplica w Niezdarze, ul. Gen. Świerczewskiego św. Jana NepomucenaUsytuowana przy drodze krajowej nr 78. Została postawiona w miejsce XIX wiecznej kapliczki św. Jana Nepomucena, która stała tam do roku 1990, kiedy to zaistniała potrzeba przeniesienia jej w związku z przebudową drogi. Od roku 2005 stoi nowa kapliczka w której znajduje się figurka świętego, stara zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

   
 5. Zabytkowa kaplica w Celinach św. Antoniego
  Zabytkowa kaplica w Celinach św. Antoniego Murowana kapliczka z XVII wieku wzniesiona na niewielkim pagórku w centrum sołectwa Celiny. Według miejscowej tradycji datowana na rok 1787. Legenda mówi, że kapliczka ma charakter pokutny i została zbudowana przez okrutnego ojca, który w przypływie gniewu zabił swoją córkę. Dziewczyna zakochała się w ubogim młodzieńcu i to wywołało niepohamowany gniew ojca, prawdopodobnie był nim sam dziedzic Ożarowic. Patronem kapliczki jest św. Antoni. W ostatnich latach kapliczka została odrestaurowana, a teren wokół niej zagospodarowany.
 6. Kościół w Tąpkowicach św. Jana Chrzciciela
  Kościół w Tąpkowicach św. Jana ChrzcicielaParafia pw. św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach została ustanowiona 4 sierpnia 1988 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Kononow.
  Do parafii należą miejscowości: Niezdara, Ossy, Tąpkowice
   
   
   
 7. Kościół Parafialny św. Krzyża w Ożarowicach
  Parafia pw. św. Barbary w OżarowicachParafia pw. św. Barbary w Ożarowicach została ustanowiona 16 czerwca 1958 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.
  Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w istniejącej już w 1630 r. drewnianej kaplicy dworskiej pw. Znalezienia Krzyża Świętego. W 1781 r. została wybudowana nowa murowana kaplica fundacji Felicjana Bontaniego.
  Budowę kościoła rozpoczęto w 1991 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 25 października 1998 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.
 8. Kościół św. Stanisława BiM w Zendku
  KościółKościół zbudowany w latach 1919 - 1927 z ofiar mieszkańców Zendka. Murarzem i architektem w jednej osobie był niejaki Nowak z Sączowa. W tym czasie Zendek należał do parafii Sączów, a proboszczem był Ks. Stanisław Senko.
  W 1967 roku w Zendku utworzono Wikariat Terenowy, którego Administratorem J.E. ks. bp Stefan Bareła, ordynariusz diecezji częstochowskiej mianowała ks. Antoniego Śliwę. W dniu 20 stycznia 1969 ks.Biskup erygował parafię pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zendku, wyłączając ją z parafii Sączów. Proboszczem tejże parafii został ks. A.Śliwa. 
  W 1981 roku rozpoczęto remont kościoła. Wykonano nowe sklepienie kasetonowe, wymieniono pokrycie dachowe i zbudowano nowy chór. Wiosną 1983 roku rozpoczęły się prace przy rozbudowie kościoła, który został poświęcony przez biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej Ks. Bp Piotra Skuchę 26 lipca 1992 roku.
  W roku 2000 rozpoczęto budowę kaplicy na cmentarzu jako pomnik Roku Jubileuszowego.
  Do 2002 r. parafię kierował i dokonywał tych wszystkich dzieł pierwszy proboszcz Ks. Kan. Antoni Śliwa, który po 35 latach posługi w parafii przeszedł na emeryturę. Za cały trud, wszyscy parafianie i nowy Proboszcz, są Księdzu Kanonikowi bardzo wdzięczni.
 9. Kościół w Pyrzowicach pw. Nawiedzenia NMP
  Parafia pw. św. Nawiedzenia NMP w PyrzowicachParafia pw. św. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach została ustanowiona 17 czerwca 2008 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB. Pierwszym proboszczem został ks. Leszek Kleszcz.

  Do parafii należą ulice: Kaczeńców, Krótka, Kolejowa, Nowowiejska, Piłsudskiego, Siedliska, Ułanów, Wolności
   
   
 10. Kapliczka pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach (# ul. Wolności i Piłsudskiego)
  Kapliczka pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach
  Kapliczka z przełomu XIX i XX wieku. Murowana na planie kwadratu z czworoboczną wieżyczką i narożnikami frontalnymi zwieńczonymi sterczynami. Usytuowana przy skrzyżowaniu dróg ul. Wolności z ul. Piłsudskiego w miejscu istniejącego kiedyś krzyża. Przed wybudowaniem kościoła odprawiano w niej nabożeństwa majowe.

   
 11. Pomnik ofiar faszyzmu w Celinach
  Pomnik ofiar faszyzmu w CelinachW miejscowości Celiny przy ulicy Męczenników znajduje się Pomnik Ofiar Faszyzmu upamiętniający mord hitlerowski na mieszkańcach naszego regionu. Pomnik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domu państwa Dyszy, przy drodze krajowej nr 78 Tarnowskie Góry – Siewierz. W tym miejscu podczas okupacji hitlerowskiej w dniu 6 czerwca 1940 roku Niemcy rozstrzelali 29 mieszkańców okolicznych miast. W zeznaniach świadków egzekucji pojawia się liczba 32 ofiar : 29 Polaków i trzech Żydów. Był to odzew zemsty niemieckiego okupanta na Polakach za zabicie 1 Niemieckiego oficera, którym był komendant posterunku żandarmerii niemieckiej w Mierzęcicach. Pomnik wybudowano według projektu architekta Zdzisława Stanika. Prace budowlane trwały od 1968 roku do 1970. Pomnik jest usytuowany w miejscu, gdzie dokonano hitlerowskiego mordu. Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy Pomniku w Celinach odbyła się w dniu 6 września 1970 roku.
   
 12. Port Lotniczy Pyrzowice - Katowice Airport
  Na terenie Gminy Ożarowice, znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.
  Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach 2


Baza hotelowa i gastronomiczna

 1. Zajazd „Fakir” w Tąpkowicach (baza hotelowa i gastronomiczna)
  Zajazd „Fakir” w Tąpkowicachul. Zwycięstwa 6
  42-624 Tąpkowice
  tel.(32)284 07 29
  e-mail: zajazd.fakir@vp.pl
  www.zajazd-fakir.com.pl
  Wirtualny spacer po zajeździe »
   
 2. Gościniec „Pama” w Celinach (baza hotelowa i gastronomiczna)
  Gościniec „Pama” w CelinachCeliny, ul. Męczenników 25
  42-625 Ożarowice
  Tel. (32) 284-58-98
  e-mail: pamahotel@op.pl
  www.pamahotel.pl
   
 3. Hotel „De Silva” w Pyrzowicach (baza hotelowa i gastronomiczna)
  Hotel „De Silva” w PyrzowicachPyrzowice, ul. Równoległa 2,
  42-625 Ożarowice
  tel.: +48 (32) 393-88-88
  fax: +48 (32) 393-88-01
  e-mail: katowice@desilva.pl
  www.desilva.pl
 4. Karczma „Dwa światy” w Tąpkowicach (baza gastronomiczna)
  Karczma „Dwa światy” w Tąpkowicach
  ul. Zwycięstwa 3
  42-624 Tąpkowice
  tel. 501 975 795
  e-mail: alfar0@vp.pl
   
 5. Karczma „Rzym” w Tąpkowicach (baza gastronomiczna)
  Karczma „Rzym” w Tąpkowicachul. Zwycięstwa 11
  42-624 Tąpkowice
  tel. 600 327 660, 668 477 389
  fax: 032 382 68 50
  www.wojsmak.pl
   
 6. Agroturystyka „Noclegi Dora” w Pyrzowicach (baza hotelowa)
  Pyrzowice, ul. Wolności 74
  42-625 Ożarowice
  tel. 507 554 454
  e-mail: noclegi.dora@op.pl
  www.noclegipyrzowice.pl
 7. Zajazd „RELAX” w Ożarowicach (baza gastronomiczna)
  Zajazd „RELAX” w Ożarowicachul. Tarnogórska 32
  42-625 Ożarowice
  tel. 32 284-01-17
  e-mail: zajazdrelax1@poczta.onet.pl
  http://www.zajazdrelax.com.pl/
   
 8. Atmosfera w Pyrzowicach (baza gastronomiczna).
  Atmosfera w PyrzowicachPyrzowice, ul. Piłsudskiego
  42-625 Ożarowice
  tel. 664903903
  e-mail:  restauracja@atmosfera.eu
  www.atmosfera.eu

Ikona drukowania drukuj

Gmina Ożarowice
Mały herb Ożarowic
Urząd Gminy Ożarowice
42-625 Ożarowice
ul. Dworcowa 15

Tel.: 32 285 72 22
Fax: 32 284 50 24