Pomniejszenie tekstu Powiększenie tekstu  
Wersja kontrastowa: A A A
Deklaracja dostępności Strona główna Home Ikona kontaktu Kontakt
epuap logo fb logo bip logo
Poniedziałek, 26 października 2020 r. 300 dzień roku, imieniny obchodzą: Ludomiła, Ewaryst i Lutosław
Oświata

NSP w Pyrzowicach

Dane kontaktowe:

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Pyrzowicach

42-625 Pyrzowice
ul. Wolności 46

Strona WWW: pyrzowice.edu.p

 

Historia szkoły

Wieś Pyrzowice w zamierzchłej przeszłości była wsią pańszczyźnianą, a powstanie jej sięga XII w. Do 1911 nie posiadała żadnej placówki oświatowej, a dzieci z Pyrzowic należały do obwodu szkoły w Ożarowicach, gdzie istniała szkoła ludowa od 1866r. Do szkoły w Ożarowicach mało kto posyłał dzieci do szkoły, a jeżeli chodzili to głównie chłopcy zamożniejszych gospodarzy, z uwagi na powszechny niedostatek.

Od 1911r zaistniało nauczanie prywatne, a za naukę płacono w rublach lub w naturze. Nauka odbywała się w wynajętych izbach chłopskich. Jesienią 1917r mieszkańcy wybrali za nauczyciela mieszkańca Pyrzowic pana Piotra Piekarskiego.Był to człowiek szanowany przez mieszkańców, długoletni sołtys wsi. Oprócz nauczania prowadził akcję uświadamiającą wśród gospodarzy. Izba, w której uczył dzieci różnych roczników została wynajęta u gospodarza Lepiarza Jana. Nauka trwała od początku listopada do 15 kwietnia. Uczył on w latach 1917/1918 i 1918/1919.

Po odzyskaniu niepodległości od jesieni 1919 r. powstała pierwsza państwowa szkoła.Dzieci nadal uczą się w izbach chłopskich u gospodarza Jana Lepiarza i Józefa Drożdża, ponieważ nie posiadano własnego budynku. Pierwszym nauczycielem szkoły państwowej był Wincenty Garczarnczyk z Sączowa.

W roku szkolnym 1922/1923 nastąpiła zmiana, mianowicie szkołę dwuklasową przemianowano na czteroklasową.W roku szkolnym 1923/1924 i 1924/1925 pracował w szkole nauczyciel Henryk Rusek. Był to dobry pedagog, organizator i społecznik. Założył po raz pierwszy Straż Pożarną. Z jego inicjatywy wybudowano całkowicie w czynie społecznym drewniany, parterowy budynek, z którego połowę przeznaczono na izbę lekcyjną, a drugą połowę miała do dyspozycji OSP, gdzie znajdował się sprzęt strażacki. Organizował również kursy oświatowe dla analfabetów, prowadził kółko teatralno - muzyczne.

W roku szkolnym 1927/28 nauka w szkole została zawieszona i dzieci miały chodzić do Ożarowic. Rodzice jednak nie chcieli się zgodzić i większość dzieci nie posyłano do szkoły. Stąd władze szkolne były zmuszone pójść na ustępstwa i w roku szkolnym 1928/1929 utworzono szkołę filialną z klasami I-II, starsze dzieci uczęszczały do Ożarowic. W szkole pracował wtedy Henryk Hyla. Częste zmiany na stanowisku nauczycieli były spowodowane brakiem mieszkania i trudnymi warunkami komunikacyjnymi.

W roku szkolnym 1929/30 została zatrudniona Janina Golisówna, która otrzymała mieszkanie u gospodarza Twardocha Szczepana. Oprócz pracy z dziećmi prowadziła kursy dokształcające dla młodzieży pozaszkolnej w ramach kółek zainteresowań, naukę muzyki i organizowała występy dla dzieci i rodziców między innymi  Jasełka. Janina Golisówna pracowała do 1933r.

W roku szkolnym 1933/34 powstaje z powrotem samodzielna szkoła czteroklasowa, w której uczy nauczyciel i kierownik szkoły Tadeusz Konieczny. Jest to szkoła I stopnia, do której chodzą wszystkie dzieci. Z tym, że nauka w klasach I i II trwa po jednym roku; do III uczęszczają przez 2 lata; a do klasy IV przez 3 lata.

Szkoła posiada tylko jedną izbę lekcyjną. Kierownik posiada 4-ro osobową rodzinę, stąd władze gminy po uzgodnieniu z mieszkańcami Pyrzowic przebudowują salę remizy na mieszkanie dla nauczyciela. W tej sytuacji mieszkańcy Pyrzowic budują nową remizę z kamienia i cegły na gruncie gromadzkim tuż obok stawu.

Zarówno kierownik Konieczny, jak i jego żona prowadzili działalność społeczno-kulturalną. Prowadził też drużynę harcerską, a jego żona po raz pierwszy zorganizowała w 1935r Koło Gospodyń Wiejskich. Gospodynie posiadały jednolite stroje i brały udział w uroczystościach.

W czasie okupacji hitlerowskiej nadal pracuje w szkole, a oprócz tego prowadzi tajną bibliotekę i wypożycza książki dla zaufanej młodzieży i dorosłych. Prowadzi także kilkuosobowy komplet w zakresie tajnego nauczania. Po okupacji pracował jeszcze prze półtora roku jako kierownik szkoły czteroklasowej do końca vi 1946R.

Ikona drukowania drukuj

Gmina Ożarowice
Mały herb Ożarowic
Urząd Gminy Ożarowice
42-625 Ożarowice
ul. Dworcowa 15

Tel.: 32 285 72 22
Fax: 32 284 50 24