Pomniejszenie tekstu Powiększenie tekstu  
Wersja kontrastowa: A A A
Deklaracja dostępności Strona główna Home Ikona kontaktu Kontakt
epuap logo fb logo bip logo
Sobota, 9 grudnia 2023 r. 343 dzień roku, imieniny obchodzą: Delfina, Wiesław i Piotr
Sołectwa

Pyrzowice

Wieś sołecka w Polsce położona w gminie Ożarowice. We wsi ulokowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice Airport. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.
 

Położenie

Wieś jest położona na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie północnej części aglomeracji Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
 

Zabytki

  • Kaplica Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – kaplica z przełomu XIX i XX wieku, murowana na planie kwadratu z czworoboczną wieżyczką i narożnikami frontalnymi zwieńczonymi sterczynami.
  • Kapliczka – kapliczka z przełomu XIX i XX wieku z cegły, słupowa.

Transport

W listopadzie 2006 oddano do użytku jedną jezdnię drogi ekspresowej S1 łączącej Port Lotniczy Katowice z drogą krajową 1 oraz drogą krajową 86 w węźle drogowym Podwarpie. Droga ma być rozbudowywana w kolejnych latach. W jej pobliżu zaprojektowany został również przebieg autostrady A1 wraz z węzłem, w którym połączy się zarówno drogę ekspresową S1, jak i kolejną projektowaną drogę ekspresową S11 w kierunku Poznania.

Port Lotniczy

W pobliżu wsi ulokowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze

Kolej

Przez Pyrzowice przebiega linia kolejowa łącząca Ożarowice z Zawierciem. Jest ona fragmentem dawnej linii Zawiercie-Tarnowskie Góry. Na przełomie XX i XXI w używana jeszcze do transportu towarowego. Obecnie wyłączona z użytku.
 

Mieszkańcy

Liczba mieszkańców sołectwa Pyrzowice: 568 (stan na dzień 30.06.2012 r.)

Ikona drukowania drukuj

Gmina Ożarowice
Mały herb Ożarowic
Urząd Gminy Ożarowice
42-625 Ożarowice
ul. Dworcowa 15

Tel.: 32 285 72 22
Fax: 32 284 50 24